Освітній проект «Уроки трагедій ХХ століття на українській землі. Спроби осмислення. Виставка як освітній інструмент» на Донеччині успішно завершився.
Нагадаємо, з грудня 2017 року до квітня 2018 року школярі розповідали своїм однокласникам та вчителям про злочини радянської та нацистської влади на основі виставки «Голодомор, Голокост, ГУЛаг – три трагедії на українській землі в ХХ столітті. Тоталітарний режим проти народу і людини».
Нам надійшли відгуки учнів Новоолександрівського НВК, які вже пройшли тренінг та самостійно провели виставку у своєму навчальному закладі:
«Нещодавно у Новоолександрівському НВК пройшла виставка, яка присвячена трьом українським трагедіям: Голодомор, Голокост, Гулаг. Ця виставка показує учням та дорослим те, яким було справжнє минуле нашого народу, а також СССР та Німеччини. Було багато охочих юних істориків. Виставка є повчальною і може допомогти звичайним людям зрозуміти на перших етапах терору, за якою схемою відбуватиметься знищення людей. Однак, спробувавши себе на місці екскурсовода, сподобалось те, що людям це дійсно цікаво знати. А саме: якою була влада СССР у ті часи, скільки загинуло невинних дітей, і скільки ж треба катів, аби вбити стільки народів. Можливо, серед тих вбитих дітей були саме ваші родичі або близькі люди. І саме ця виставка донесе думки тих невинних, які не встигли сказати своє слово.»
Стоянова Віолета, 9 клас
«Ті трагічні події назавжди залишились у пам’яті українців. Жахливе XX століття… Століття, кожна сторінка якого пронизана болем, стражданнями, океанами сліз; кожна сторінка якого забрала мільйони невинних життів, зруйнувала мільярди мрій. У шкільних підручниках, на жаль, немає всього обсягу інформації, немає такої кількості цитат і спогадів, із якими я змогла ознайомитись завдяки виставці. Неодноразово увагу привертали світлини, від яких по шкірі повзе холод. Кожен банер відкрив перед очима панораму тих подій, панораму усього ХХ століття. Неймовірно важко було дивитись на світлини людей, знищених Голодомором, з’являлись сльози, коли читала лист голодних дітей і розуміла, що їм так ніхто і не допоміг… Дивилася на письменників Розстріляного Відродження і в їх очах бачила любов до Батьківщини змішану з невимовним болем. Час зупинявся, коли я стояла перед банером і занурювалася думками в ті жахливі часи…
Дякую організаторам за можливість побачити таку змістовну виставку, що відкрила учням моєї школи сторінки трагічних подій, і допомогла усвідомити, скільки страждань витримали українці ХХ століття… Дякую…»
Воронова Марина, 10 клас
Ми дякуємо школярам Донецької області за вдумливу та насправді серйозну роботу – як інтелектуальну, так і психологічну.
Приємно знати, що молоде покоління прагне розібратися у подіях минулого, готове робити висновки й вчитися брати на себе відповідальність за власні рішення.
Бажаємо дітям берегти нестримність у потягу до знань та справедливості.